NOVÝ ZÁKAZ FYZICKÝCH TRESTŮ U DĚTÍ

Poslanecká sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která zavádí explicitní zákaz tělesného trestání dětí a jakéhokoli ponižujícího nebo psychického násilí.

Podle současného § 884 odst. 2 občanského zákoníku bylo možné uplatňovat výchovná opatření „přiměřená okolnostem, neohrožující zdraví ani rozvoj dítěte a nedotýkající se jeho lidské důstojnosti“.

To tedy znamenalo, že:

Rodič měl relativní svobodu rozhodnout, co je přiměřené;
Často docházelo k otázkám, zda facka či napomenutí jsou ještě „v přiměřené míře“;
Evropské orgány (např. Výbor pro sociální práva, OSN) kritizovaly ČR za absenci výslovného zákazu fyzických trestů i při „mírném“ použití.

Co se nyní změní?

Nově nemáme v zákoně tedy jen neurčitou formulku, ale již jasný a výslovný zákaz, že jakýkoli fyzický trest a psychické ponižování dětí jsou nepřípustné, protože narušují jejich důstojnost.

Jak bude zákaz sankcionován v praxi?

Jedná se spíše jen o tzv. deklaratorní ustanovení, tedy nezavádějí se automaticky nové tresty, ale jde o silný hodnotový signál, že fyzické tresty do výchovy nepatří.

Předpokládá se však nyní vyšší prevence a osvěta, kdy např. úřady (zejm. OSPOD) a školy začnou aktivněji informovat rodiče, že i „běžná facka“ může být porušením zákona.

A co s fyzickým/psychickým trestáním můžeme dělat?

Rodič, který dítě tělesně nebo psychicky trestá, může být nahlášen OSPODu, policii nebo ombudsmanovi.

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) přijímá stížnosti osobně i online – odpovídá do cca 60 dní.

Tuto problematiku pak často řešíme i v rámci opatrovnických sporů před soudem.

A jak mohou děti signalizovat pomoc?

Učitelé, psychologové, lékaři mají povinnost oznámit podezření na týrání;
Dítě může samo oslovit školu, OSPOD nebo ÚMPOD (i anonymně);
Také známí, sousedé nebo příbuzní mohou zaslat podnět – čím víc očí, tím větší ochrana.

Téměř vše výše popsané ale pro ochranu dětí platí již nyní. Jen nově již zkrátka neplatí, zda si rodiče sami posoudí, co je „ještě výchovná facka“. Nyní bude platit, že jakýkoli fyzický trest je považován za potenciální zásah do práv dítěte a může být dále seriózně řešen před příslušnými úřady v podstatě i před soudem.

Nepředpokládám však, že nyní půjdeme k soudu kvůli “jedné facce”, nicméně v případě sporu rodičů o péči o dítě podobné excesy mohou ovlivnit i konečné rozhodnutí soudu.

Uvidíme tedy, kam se v praxi reálně posuneme, každopádně mějme na paměti, že tenhle zákon není proti rodičům. Je pro děti.

JUDr. Suzan Vonešová, advokátka