Totální škoda na vozidle a nároky s ní spojené

Havarovali jste a výsledkem je totální škoda na Vašem vozidle? Jestli to odnesl hlavně vůz a Vy jste v pořádku, to je samozřejmě hlavní výhra. Ale jestli se budeme bavit o právních aspektech §§ totální škody, dejte si pozor zejména na dvě věci.

Pokud nejste viníkem nehody (a neřeším teď plnění z havarijního pojištění), máte od pojišťovny viníka z titulu jeho povinného ručení nárok nejen na vyplacení pojistného plnění, ale také na náhradní vozidlo. Spousta pojišťoven ale poskytuje náhradní vozy jen do doby, kdy je rozhodnuto o totální škodě. Nenechte se odbít. Podle platné judikatury platí, že máte nárok na náhradní vozidlo až do úplného uhrazení pojistného plnění k Vašim rukám. 

A druhá věc, u které zbystřete – s výší pojistného plnění nemusíte souhlasit. Je celkem pravděpodobné, že pojišťovna “na první pokus” ocení Váš vůz nižší částkou, než za jakou se srovnatelná vozidla na našem trhu nabízejí. Jestli se Vám tak bude zdát stanovená cena pojišťovnou jako podhodnocená, najděte si alespoň 10 inzerátů srovnatelných vozů (s podobným nájezdem, stářím, nehodovostí atp.) a předložte je pojišťovně s tím, že trváte na přehodnocení Vašeho vozu a tedy na dorovnání pojistného plnění. 

Pokud je Váš nárok oprávněný a rozumně zdůvodněný, je pravděpodobné, že pojišťovna svoje stanovisko přehodnotí. Pokud byste nejen v této věci potřebovali asistenci, víte, kam se můžete obrátit. 

JUDr. Suzan Vonešová, advokátka